KOREAN DRAMA & KOREAN MOVİES & KOREAN ACTOR & ACTRESS & KOREAN MUSİC
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Kore Hanedanlığı ve Altın Dönemi

4 posters
YazarMesaj
HamSdLeY
Admin
Admin
HamSdLeY

Kadın

Favori Kore Dizisi : Boys Before Flowers
Meslek : Öğrenci
Rep Gücü : 46756

Kişi sayfası
Ruh Hali: Zararsız Zararsız
Kore Hanedanlığı ve Altın Dönemi Empty
MesajKonu: Kore Hanedanlığı ve Altın Dönemi   Kore Hanedanlığı ve Altın Dönemi Icon_minitimeÇarş. Ağus. 05, 2009 2:04 am

935-1392: Kore Hanedanlığı
889 yılında ülkede patlak veren ayaklanmalar yüzünden parçalanmalar meydana gelmişti. Bu parçalanmalar 935 yılında Wang Kon adında bir subayın kontrolü yeniden sağlayıp iki Kore'yi tekrar birleştirmesine kadar sürdü. Devletin yeni ismi Koryo olmuştu. Kore isminin kaynağı ise Koguryo'nun kısaltmasından meydana gelmektedir. Sanat ve derin bilginlik merkezileşmiş Çin modeli bir hükümet altında gelişse de Kore'ye özgü sınıfsal yapı, -aristokratlar, halk tabakasından olan insanları ve alt kısım (genelde kölelerin)- devam etti. Soylular arası düşmanlık ve Moğollar'ın saldırıları devleti zayıflattı. Nihayet Moğollar yarım adanın kuzeyini işgal ederek Koryo Hanedanını desteklediler.

1392-1910: Hanedanlık ve altın dönem
1392 yılında Koryo Generali Yi Song-gye güç kazanarak Çin'le birlik oluşturdu. Meydana gelen Chosun Hanedanlığı beş asırdan fazla devam etti ve Konfiçyuzmu o kadar çok benimsedi ki Çin'den daha fazla Konfüçyen bir toplum haline geldi. Entelektüel alandaki gelişmeler ve başarılar devam etti. 1592 yılındaki Japon ve 1627 ila 1636 yılları arasındaki Mançurya saldırıları püskürtülse de savaş ülkenin dar görüşlü güç merkezi, Kore'nin ekonomisini epeyce yaraladı.
ahm}=0nnn
Üye
Üye
ahm}=0nnn

Rep Gücü : 33609

Kişi sayfası
Ruh Hali: Bezgin Bezgin
MesajKonu: Geri: Kore Hanedanlığı ve Altın Dönemi   Kore Hanedanlığı ve Altın Dönemi Icon_minitimeÇarş. Eyl. 02, 2009 2:58 am

jumong u izledim izleyeli bir kore tarihih merakı düştü üstüme bilgiler için teşekkürler arkadaşlar çok şey öğrendim...
YG TOP
Süper Mod
Süper Mod
YG TOP

Kadın

Rep Gücü : 36156

Kişi sayfası
Ruh Hali: Öylesine Öylesine
MesajKonu: Geri: Kore Hanedanlığı ve Altın Dönemi   Kore Hanedanlığı ve Altın Dönemi Icon_minitimeCuma Eyl. 04, 2009 6:40 am

teşekkürler...
G-Dragon
Admin
Admin
G-Dragon

Kadın

Favori Kore Dizisi : ....Full House&Lobbyist...
Rep Gücü : 38176

Kişi sayfası
Ruh Hali: Cesaretli Cesaretli
MesajKonu: Geri: Kore Hanedanlığı ve Altın Dönemi   Kore Hanedanlığı ve Altın Dönemi Icon_minitimePtsi Eyl. 07, 2009 4:08 am

paylaşım için sağol.ahm}=0nnn arkadaşımıza katılıyorum,ben de Ju Mong dizisini izledikten sonra kore tarihini bi hayli merak etmeye başladım. :)
HamSdLeY
Admin
Admin
HamSdLeY

Kadın

Favori Kore Dizisi : Boys Before Flowers
Rep Gücü : 46756

Kişi sayfası
Ruh Hali: Zararsız Zararsız
MesajKonu: Geri: Kore Hanedanlığı ve Altın Dönemi   Kore Hanedanlığı ve Altın Dönemi Icon_minitimePtsi Eyl. 07, 2009 12:31 pm

G-Dragon demiş ki:
paylaşım için sağol.ahm}=0nnn arkadaşımıza katılıyorum,ben de Ju Mong dizisini izledikten sonra kore tarihini bi hayli merak etmeye başladım. :)

araştırmalarımızdan sonra biraz dindi benim merakım... seninde dinmiştir diye düşünüyorum... :)
G-Dragon
Admin
Admin
G-Dragon

Kadın

Favori Kore Dizisi : ....Full House&Lobbyist...
Rep Gücü : 38176

Kişi sayfası
Ruh Hali: Cesaretli Cesaretli
MesajKonu: Geri: Kore Hanedanlığı ve Altın Dönemi   Kore Hanedanlığı ve Altın Dönemi Icon_minitimePtsi Eyl. 07, 2009 11:21 pm

yani dindi....:D:

Kore Hanedanlığı ve Altın Dönemi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Altın Pul
» Üç Krallık Dönemi
» Joseon Hanedanlığı
» EBS [Kore Kanalı]
» Kore Seramik